Niklas Bergman 4 IMG 1796

Ny forskningssekreterare på kansliet

Välkommen Niklas Bergman – ny forskningssekreterare på Stiftelsen Lantbruksforsknings kansli. Niklas är agronom och ansvarar för forskningsfrågor inom livsmedel-vegetabilier.

Niklas Bergman började den 8 april som forskningssekreterare på Stiftelsen Lantbruksforskning, han vikarierar för Anna Pers och ansvarar för forskningsfrågor inom livsmedel-vegetabilier. 

–Jag är glad över att kunna hälsa Niklas välkommen. Hans bakgrund och kunskap om växtodling passar oss jättebra, , säger vd Mathilda Hollertz.

Niklas har en gedigen lantbruksbakgrund med kunskap om de gröna näringarna.

– Jag kommer från Sala kommun i Västmanland och är utbildad agronom med mark- växtinriktning. Efter examen jobbade jag några år som växtodlingsrådgivare i Mälardalen. Sen har jag jobbat många år på LRF med miljö-, klimat- och energifrågor. Jag ser fram emot att jobba på Stiftelsen Lantbruksforskning och att få bidra till det svenska lantbrukets utveckling, denna gång inom forskning.

Kontakta Niklas Bergman här

Nyheter
Fältvandring Glada Bönder Mask Webb

Boka in Lantbruksforskningsdagen 2025 redan nu

På Lantbruksforskningsdagen den 6 november presenteras de senaste resultaten från forskning som bedrivs med medel från svenska lantbrukare, via Stiftelsen Lantbruksforskning. I år arrangeras den i samarbete med Vreta Kluster i Östergötland.

Läs mer
Mathilda Hollertz IMG 2591

VD-KRÖNIKA JUNI: En sommar med framtidstro för lantbruket

Sommaren står för dörren, och med den vill vi på Stiftelsen Lantbruksforskning passa på att önska alla våra samarbetspartners, forskare och lantbrukare en riktigt glad sommar.

Läs mer
Nyskordad Potatis Istock 530514284

FRÅGA EXPERTEN: Hållbara alternativ till svampmedel tar hjälp av de goda generna

En potatisodlare i syd undrar hur långt forskarna har kommit med att lösa oron för bladmögel och röta.

Läs mer