
Fråga forskaren: Nya försök undersöker nyttan av att bevattna vall

Vi svarar på frågor i tidningen ATL. Den senaste frågan vi svarade på handlade om bevattning av vall. Det är forskaren Ingrid Wesström från SLU som svarat på frågan.
Fråga: Hej, jag undrar om det finns någon svensk forskning kring bevattning av vall? Jag har börjat fundera i banorna kring att bevattna de vallar jag har i min produktion, men känner mig osäker på hur och vad det skulle kunna ge i mervärde.
Svar: Läs svaret i ATL.

Hållbarhet för djurproduktion på europeisk nivå
En workshop i Madrid om hållbarhet i framtiden med goda exempel från europeisk djuruppfödning ger deltagarna perspektiv. Men också samsyn om att lokala förutsättningar skapar olika produktionsformer.
Läs mer
Så hindras resistenta bakterier från att växa i grisbesättningar
Ny doktorsavhandling visar att tidig upptäckt och snabba kontrollåtgärder är effektiva för att motverka resistenta bakterier i grisbesättningar.
Läs mer
Drivkrafter och ekonomiska effekter för lantbrukares företagsutveckling
Att satsa på att bredda lantbruksföretagandet med alternativa verksamheter, som till exempel turism kan skapa positiva effekter som högre nöjdhet, social hållbarhet och för mjölkgårdar även en tydlig ekonomisk fördel.
Läs mer