Kornröta.

16 april 2026

Ny rotsjukdom bakom gulnande kornfält identifierad

Upptäckten kan hjälpa lantbrukare att minska skördeförluster vid blöta år.

Gulnande kornfält efter sådd har ofta tolkats som syrebrist. Men ny forskning visar att det i många fall handlar om en tidigare okänd rotsjukdom.

I ett forskningsprojekt har en ny art av algsvamp som orsakar kornrotröta identifierats: Aphanomyces macrosporus. Resultaten ger en ny förklaring till problemen i fält och pekar ut vägar framåt för att minska skadorna. Forskningsprojektet har genomförts med medel från Stiftelsen Lantbruksforskning.

Bakom studien står Lars Persson, agronomie doktor och forskare vid Agri Science Sweden, och Mariann Wikström, vd på Agro Plantarum och agronomie doktor.

– Vi har i vår forskning arbetat med angrepp av algsvampar i ärter, åkerböna, sockerbetor och spenat. Då har det handlat om ärtrotröta, baljväxtrotröta, och rotbrand, säger Lars Persson.

– Under årens lopp har vi sett att nysådda kornfält har visat på liknande symptom med gulnande plantor. Dessutom hade Mariann Wikström upptäckt den här nya arten av Aphanomyces i en tidigare inventering av spenat, säger Lars Persson.

En ny art

Efter återkommande observationer av angripna kornfält, särskilt efter kraftig nederbörd, beslutade forskarna att undersöka problemet närmare. De samlade observationer av fält där vårkorn gulnat strax efter sådden.

– Tidigare har man felaktigt trott att gulnande kornfält har syrebrist, men vi ville se hur många av dessa fält som var infekterade av den nya rotpatogenen.

Analyserna bekräftade att det rör sig om en ny art.

– Den har fått det latinska namnet Aphanomyces macrosporus och kornrotröta på svenska. Det visade sig också att spenat och sockerbeta kan infekteras, säger Lars Persson och Mariann Wikström.

Viktigt att arbeta förebyggande

Resultaten ger konkreta råd till lantbrukare, för att minska förlusterna särskilt under blöta år.

– Vi har sett att det finns skillnader mellan olika kornsorter och då skulle man kunna välja en mindre mottaglig sort. En viktig del är också att fundera över dränering av fälten, säger Lars Persson och Mariann Wikström.

Sjukdomen förekommer ofta i svackor i fältet där vatten blir stående, och eftersom det saknas effektiva åtgärder vid pågående angrepp behöver insatserna sättas in i förebyggande syfte.

– Eftersom det inte finns något effektivt sätt att förhindra ett pågående angrepp måste man vara proaktiv och förhindra att det uppstår någon förhöjd jordsmitta, säger de.

Utbredd i hela landet

Ett oväntat resultat var hur spridd sjukdomen är.

– Det mest oväntade och intressanta var att det var en hittills okänd art av Aphanomyces. När vi undersökte jordprov från hela Sverige kunde vi hitta den i väldigt många fält. Det är alltså en helt ny art som är väldigt utbredd, säger Lars Persson och Mariann Wikström.

Forskningen fortsätter nu i ett nytt projekt om kornrotröta ur ett IPM-perspektiv – vilket handlar om integrerat växtskydd där flera metoder kombineras för att förebygga sjukdomar och minska behovet av kemisk bekämpning.